Pomáháme Báře Sedláčkové

Pomáháme Báře Sedláčkové

  • 151

Bára pro nás ústy namalovala novoročenku pro rok 2019. Báře je 15 let a bydlí s rodinou v Českých Budějovicích. Do tří let byla úplně zdravá, pak onemocněla neuropatií. Ochably jí ruce i nohy a může jenom trochu pohybovat klouby.

Milá Barčo, přejeme Ti z Kseny vše nejlepší a mnoho krásných kreseb!

Musí většinu času sedět na invalidním vozíku a je téměř zcela závislá na pomoci druhých. Lékaři jí ale dávají naději na zlepšení svého stavu, a tak se rozhodla tuto naději přiživovat, co to dá. Vytvořila si svůj barevný svět – místo zoufání bere štětec, fix nebo pastelku do úst a představuje svému okolí vlastní výtvarný styl, kterému říká pusopis. Vzniká různými technikami, jako jsou anilinové barvy, fixy, tempery, ale i tuš. Ráda maluje zvířata a přírodu, inspirují ji i různé tradice, například lidové kroje se spoustou zajímavých detailů.

Každá čárka nebo tečka na jejím obraze vzniká tak, že musí k obrázku sklonit hlavu. Občas jí z toho bolí za krkem, ale už si na to zvykla. Malování má ráda a vybrala si ho právě proto, že to může a dokážu dělat. Hodně ji naučil výtvarný ateliér centra Arpida, který vede Alena Jankovská. Do Arpidy chodila na první stupeň základní školy, teď už přešla do běžné třídy ZŠ Matice školské, ale paní Jankovská ji učí malovat stále.

Má tři sourozence: Janičku, Pavlíka a Aničku. S Janičkou před nedávnem navštívila Paříž, kde si prohlédly památky a galerie. Pavlík ji vyrobil na 3D tiskárně pomůcku pro pohyb rukou a Andulka si s ní hraje nebo jí doma pomáhá.

Zajímá se o umění, hlavně o různé techniky malování a design, protože by se chtěla stát  bytovou nebo zahradní architektkou. Už si maluje různé návrhy interiérů. Také by ráda jednou napsala knížku a sama si ji ilustrovala. Hodně čte, baví ji angličtina, z níž už má i zkoušku Cambridge English Young Learners. Jejím největším snem je být jednou méně závislá na pomoci okolí …