Úklid s dětmi – úklid hrou

Úklid s dětmi – úklid hrou

  • 163

Dnes je den dětí. Chystáte se své ratolesti vzít na pouť nebo do zoo? Skvělý nápad! Zapomeňte na chvíli na to, kdy vyžehlíte, vyperete, vytřete a vyměníte podestýlku domácím mazlíčkům a užijte si bezva den.

A po tomto prima dni, můžete začít vaše ratolesti zapojovat do pomoci s úklidem.

Úklid s dětmi bývá pro rodiče velké téma

Poradíme vám, jak na to. Stačí se držet několika pravidel.

Můžete uklízet a mít doma krásně čisto. Ale jakmile jsou v domácnosti děti perfektní úklid je tak trochu tabu. Během pár minut po úklidu objevujete zase na různých místech poházené hračky, rozdrobený rohlík, talíř na stole nebo vysypanou hlínu z květináče. Znají to asi všichni rodiče. Dobrá zpráva je, že existuje řešení, jak děti do úklidu zapojit a naučit je pořádku.

Věděli jste, že odborníci z Minnesotské univerzity prokázali, že děti, které rodiče od malinka vedli k pořádku a přidělovali jim drobné domácí práce, mají lepší pocit samy ze sebe a navíc jsou v životě samostatnější a efektivnější? Navíc mají i tendence k dobrým vztahům s přáteli i rodinou a bývají také úspěšnější ve škole i v kariéře.

9 PRAVIDEL, JAK MOTIVOVAT DĚTI K ÚKLIDU A VYCHOVAT Z NICH MILOVNÍKY POŘÁDKU

1. Důvod úklidu

Vysvětlete dětem, proč je důležité průběžně uklízet. Popovídejte si o tom, proč má každá věc svoje místo, proč vám nepořádek v domácnosti kazí náladu nebo proč se v uklizené domácnosti lépe žije. Vysvětlete dětem, že když se do úklidu zapojí, budete mít na sebe více času.

2. Začněte nastavovat pravidla včas

Mezi 3 a 4 rokem mají už děti smysl pro pořádek. Proto je dobré začít děti vést k pořádku již v tomto věku. Kujte železo, dokud je žhavé a stanovte Vašim dětem určitá pravidla. Stačí jednoduché pravidlo – Každá hračka má své místo a po dohrání se chce na toto místo zase vrátit zpět. Větší děti už zvládnou bez problémů uklízet nádobí do myčky nebo vynést smetí do popelnice.

3. Příklady táhnou

Jděte svým dětem příkladem. Učení nápodobou je v útlém věku naprosto přirozené. A děti si návyky osvojí rychleji. Pokud jste tedy milovník pořádku a děti ve Vás mají vzor, máte nejlépe nakročeno k tomu, že si po sobě budou uklízet také. Pokud ale naopak úklid odkládáte, necháváte věci pohozené přes židli a neumyté nádobí se Vám kupí na lince, bude větší dřina vysvětlit dětem, že úklid je přirozenou součástí vašeho života.

4. Uklízet po troškách

Úklid celé domácnosti naráz je vyčerpávající i pro dospělého. Úkolujte nenásilně děti s úklidem postupně. Přidělujte jim postupně menší úkoly, které dokáží sami splnit. Podle věku přizpůsobujte zapojení dětí do domácích činností. Postupně s přibývajícím věkem přidávejte dětem povinnosti.

5. Nenásilně je zapojujte - Úklid hrou

Malé děti Vám chtějí často s úklidem pomáhat. Chtějí si vyzkoušet vzít do ruky vysavač, nastříkat leštěnku na nábytek nebo utřít prach.  Ano, trvá Vám potom úklid déle, ale neodhánějte děti větou „Běž si hrát, já to udělám rychleji.“ Udělejte si čas a nechte je uklízet s vámi. Z úklidu může být i zábava a uvidíte, jak bude vaše ratolest pyšná, že s úklidem domácnosti pomáhala.

6. Soutěživý duch

Děti jsou přeborníci v soutěžení. Proč nezapojit hru do úklidu. Můžete si zahrát například hru „Kdo poskládá více ponožek“ nebo „kdo posbírá po bytě větší hromadu hraček“. Děti potřebují pozitivní motivaci. Můžete vítězi nabídnout, že si po úklidu vybere hru, kterou si zahrajete nebo výběr oblíbené pohádky, kterou si po úklidu pustíte. V žádném případě ale nenabízejte dětem za úklid peníze nebo jiné hmotné odměny. Děti se musí naučit pomáhat přirozeně, ne za úplatu.

7. Úklid za trest není správná volba

Zlobí malé děti nebo mají puberťáci období vzdoru? Netrestejte je úklidem. Pokud by byl úklid pro děti za trest, vybudují si k němu určitou míru nechuti již v dětství a v dospělosti z nich ve výsledku budou bordeláři.

8. Zapojte se

Úklid celé domácnosti naráz je vyčerpávající i pro dospělého. Úkolujte nenásilně děti s úklidem postupně. Přidělujte jim postupně menší úkoly, které dokáží sami splnit. Podle věku přizpůsobujte zapojení dětí do domácích činností. Postupně s přibývajícím věkem přidávejte dětem povinnosti.

9. Buďte důslední

Nastavit pravidla je první krok k úspěchu. Důležité ale je, tato pravidla dodržovat. Vy jako rodič musíte být důsledný a na dodržování pravidel trvat. Pokud povolíte jednou nebo dvakrát, už bude dítě vědět, že stačí udělat smutné oči a vy povolíte. Aby nastavená pravidla fungovala, musejí j děti respektovat. Je to dlouhá cesta a občas trnitá, ale věřte, že čím dříve začnete, tím dříve se Vám to vrátí.

I naše úklidové specialistky jsou mámy, povídáme si, dělíme se o zkušenosti a i díky nim, jsme napsali tento článek.

Samozřejmě je každé dítě originál a nemusí na něj daná pravidla fungovat. Některé děti vezmou pravidla úklidu za své hned, jiné děti si musejí tu cestičku k úklidovým návykům takzvaně prošlapat. Každopádně, pokud s nepořádností Vašich dětí tak trochu bojujete, za zkoušku to stojí, nemyslíte?

Držíme palce při nastavování pravidel u Vás doma a užijte si s dětmi dnešní den.

Tentokrát úklid opravdu počká!