Ukliďme Česko s Ksenou

Ukliďme Česko s Ksenou

  • 131

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky a jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

V závalu práce jsem ale začala organizaci úklidu řešit na poslední chvíli, a tak se nakonec stalo, že na domluvený termín, čas a místo nedorazil žádný dobrovolník. I přesto jsem se rozhodla, vyrazit do terénu. Čekala jsem, že posbírám jeden nebo dva pytle odpadků a půjdu s dobrým pocitem domů. Opak byl  ale pravdou.

Zamířila jsem do lesíku v Praze v Kyjích a po pár krocích jsem narazila na plácek, kde se mezi odpadky nedalo téměř projít. Rychle mi došlo, že jsem se ocitla na černé skládce. Naštěstí jsem byla vybavena velkým množstvím pytlů a nedaleko jsem měla zaparkovanou naši firemní dodávku. Během 3  hodin usilovného sbírání jsem nasbírala cca 15 pytlů a nakonec jsem vůbec neodcházela s dobrým pocitem, jak jsem si myslela. Bylo mi z toho spíše do pláče.

Jeden den nestačil na to, abych skládku uklidila a proto jsme se právě v sobotu 18. září vrátili na toto místo a udělali vše pro to, aby odsud zmizelo vše, co do přírody nepatří. Myslím, že se nám to povedlo! Tentokrát jsem už byla více připravená a své zákazníky, zaměstnance a blízké jsem oslovila s větší časovou rezervou. Navíc jsem oslovila městský úřad Prahy 14, kde nám velmi pomohli s organizací úklidu.

Akce se zúčastnilo 8 žen, které na tuto akci vzaly také své děti. Všichni účastníci byli natěšení. Do akce šli s výbornou náladou,  s cílem provést dobrou věc a mít čisté prostředí kolem sebe.

Na první pohled se zdálo, že černá skládka není tolik rozsáhlá, ale jakmile jsme začali odpadky sbírat, pytle se začaly plnit neuvěřitelnou rychlostí.

Během akce jsme obdivovali přírodu, jak se dokáže smířit s tím, že se k ní my lidé nedokážeme chovat slušně. Odhazujeme nepotřebné věci tam, kde nemáme a příroda je pohltí a snaží se je pojmout za svou součást.

Během akce jsme našli 4 podprsenky pokryté mechem, v plechovce rostly květiny a přes různé hadry a kusy oblečení prorůstaly kořeny rostlin. Celkem jsme nasbírali 35 120 litrových pytlů odpadu a matrace, molitan a kovové pružiny z cca 3 postelí. Skládka je vyčištěná a není po ní ani památky.  Během 2,5 hodin jsme z této černé skládky odnosili vše a umožnili tak přírodě opět „dýchat“.

Zeptala jsem se účastníků po dokončení práce „Jak se cítíte?“ Odpovědi byly typu „výborně, mám ze sebe super pocit a podobně“.

Během akce dorazil i místostarosta Prahy 14 se svým synem. Pomohli nám s odklízením těžších věcí, odnesli pár pytlů a zase museli běžet dále. I proto patří panu starostovi velký dík!

Po odvedené práci jsme si došli na oběd, děti navíc dostaly zmrzlinu. Všichni byli spokojeni. Byla to úžasná akce, plná emocí a smíchu, překvapení a dobroty. Uvědomila jsem si, že jsme „obklopeni“ černými skládkami, o kterých nemáme ani ponětí. Že lidé bez rozmyslu ničí přírodu kolem nás a odhazují odpadky a nepotřebné věci, kde se jim zachce.

Získala jsem nový pohled na to, jak moc je potřeba uklízet nejen domácnosti a firmy, ale také své okolí. A občas ve svém volném čase vyrazit a posbírat pár odpadů ve svém okolí. Do budoucna chceme apelovat na ty, kteří toto nečisté prostředí vytvářejí, aby domýšleli svá rozhodnutí o odhazování odpadků do konečného důsledku.

Chceme mít na tuto akci vzpomínku

Po odstranění skládky, jsme se rozhodli, že zde vysadíme strom. Zatím jednáme s vedením Prahy 14. Tak nám držte palce, ať uděláme toto místo hezčím.

Mějte krásný den,
Vaše Oksana Bočková

KONTAKTUJTE MĚ!