ZÁZRAČNÁ KonMari METODA V KOSTCE

ZÁZRAČNÁ KonMari METODA V KOSTCE

  • 161

V minulém článku jsme se věnovali začarovanému kruhu v úklidu a lehce jsme se zmínili o úklidové metodě KonMari. Dnes se podíváme blíže, jak vypadá úklid podle KonMari v praxi. Tento úklid je náročný, ale stojí za to.  Úklid provádíte vy sami.

Nejedná se o úklid, kdy k vám přijde paní uklízečka a vše uklidí za vás. Je to úklid osobního prostoru, a proto jej musíte zvládnout vlastními silami.

VYBERTE JEN TO, CO VÁM DĚLÁ RADOST – OSTATNÍCH VĚCÍ SE ZBAVTE

V průběhu času se nám nahromadí spousta věcí, které už nejsou užitečné, nebo ani nikdy nebyly. Pomocí KonMari metody se naučíte obklopit jen věcmi, které vám dělají radost.

Ostatních věcí se bez výčitek zbavíte. Co je ale nejdůležitější – naučíte se změnit vnímání věcí kolem sebe a už budete předcházet hromadění zbytečností, které vám jen ubírají prostor a energii.

Zapomeňte na úklid po mísnostech

Uklízíte místnost po místnosti a přenášíte věci z šatny do skříně v ložnici, z dolního patra do horního? Tak touto cestou s KonMari rozhodně nepůjdete.

Hlavním pilířem metody je uklízet podle kategorií, nikoliv podle prostoru.  Neuklízíme tedy pokoj po pokoji, jak jsme při úklidu zvyklí, ale začneme tím, že sneseme na hromadu všechny ale opravdu všechny věci dané kategorie – tuto hromadu pak začnete třídit. Jen tak totiž uvidíte reálné množství věcí, které v dané kategorii vlastníte. A věřte mi, že budete sami překvapeni, kolik věcí máte.

5 kategorií úklidu

  • Oblečení
  • Knihy
  • Papíry
  • Různé nezařazené věci – zvané KOMONO
  • Vzpomínky a sentimentální záležitosti

Kategoriemi procházejte postupně. První vždy začínejte kategorií oblečení. Proč? Z jednoduchého důvodu. U oblečení je nejsnazší rozpoznat, co vám dělá radost a co ne. Dokážete celkem snadno vybrat ty kousky, které opravdu rádi nosíte a cítíte se v nich dobře. Poté pokračujte ostatními kategoriemi. Úplně nakonec si nechte kategorii vzpomínek a sentimentálních věcí.

Můj osobní příběh

Jak jsem se s KonMari vypořádala já? Přečetla jsem jedním dechem knihu „Zázračný úklid“ od Marie Kondo. Ihned jsem vyzkoušela úklid na své domácnosti a zjistila, že to doopravdy funguje. Při vyhazování věcí jsem se naučila mít věci ráda a s nepotřebnými věcmi rozloučit, poděkovat jim a poslat je dál.  Rozmýšlela jsem každou věc pečlivě a v tom je právě to kouzlo. Bylo pro mě až neuvěřitelné, kolik věcí jsem vyřadila a s kolika věcmi jsem se nadobro rozloučila. Zjistila jsem, že mi vlastně vyřazené věci vůbec nechybí. Naopak, moje domácnost je nyní vzdušná. A to je přesně to, co jsem dlouhé roky „hledala“.

Nadchlo mě to a tak jsem se rozhodla, že tuto myšlenku chci nést dál. Proto jsem hned v září absolvovala kurz Marie Kondo, a stala se konzultantkou.

Opravdu jsem změnila i vnímání věcí okolo sebe, pořizuji si jen takové věci, které mi opravdu dělají radost. A to je přesně cíl KonMari metody – Obklopte se věcmi, které vám dělají radost.

Pojďte s námi do toho!

Můžete se těšit na články k jednotlivým kategoriím. V každé kategorii vám dáme jasný návod, jak postupovat, na co si dát pozor nebo kam můžete vyřazené věci dát, když je vám líto je vyhodit.  Pro každou kategorii si necháme 14 dní. To znamená, každých 14 dnů vám pošleme článek a postup úklidu. Je už potom na vás, jestli zvládnete danou kategorii vytřídit během jednoho dne, nebo si ji rozložíte podle svých potřeb do celých 14 dnů.

Pokud ale potřebujete za zády někoho, kdo vám pomůže s rozhodováním, kdo vás navede na tu správnou cestu, jsem tady pro vás. Neváhejte a zavolejte mi nebo napište.

Budu vám za zády, pomůžu vám s rozhodováním a navedu vás na tu správnou cestu.

Navíc, pokud se rozhodnete TEĎ - vstupní konzultaci + 1 úklidovou konzultaci v kategorii oblečení (cca 3 hodiny) máte ZDARMA.

Sami se pak můžete rozhodnout, jestli budete potřebovat pomoci i s ostatními kategoriemi nebo už vše zvládnete sami.

Mějte krásný den,
Vaše Oksana Bočková

KONTAKTUJTE MĚ!